Miejsce umieszczenia paneli solarnych wpływa na rozliczenia z fiskusem
Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na budowli będzie jej ulepszeniem, gdy ma cechy przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, a suma poniesionych na ten cel wydatków przekroczy 10 tys. zł.
Zyskujące na popularności panele fotowoltaiczne mogą być montowane w rozmaity sposób: na dachach budynków, budowli, a także jako wolnostojące farmy fotowoltaiczne postawione na gruncie. Kiedy właściciele takich paneli będą musieli zapłacić podatek od nieruchomości?
Dla indywidualnych konsumentów najpopularniejszym i jednocześnie najprostszym sposobem zamontowania paneli jest ich przymocowanie do dachu domu jednorodzinnego. Takie rozwiązanie pozostaje bez związku z wysokością podatku od nieruchomości. Zgodnie z orzecznictwem sądów, same panele nie stanowią bowiem budowli w rozumieniu prawa budowlanego.
Problematyka opodatkowania paneli fotowoltaicznych – i pośrednio określenia w jaki sposób definicje prawa budowlanego mogą być obowiązujące dla przepisów podatkowych – była tematem rozstrzygnięć sądów administracyjnych.
Na dachu budynku
W praktyce utrwaliło się stanowisko, zgodnie z którym panele fotowoltaiczne nie wpisują się w definicję budowli i same w sobie nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Nie bez znaczenia pozostają jednak elementy konstrukcyjne pozwalające na mocowanie paneli. Inne skutki podatkowe może mieć posadowienie paneli do gruntu, a inne do budynku czy budowli. Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 21...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta