Rodzaj umowy ma znaczenie dla źródła przychodów
Czynsz z dzierżawy znaku towarowego może być przychodem z najmu i wolno go opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Opodatkowanie ryczałtem, które jeszcze jakiś czas temu było zarezerwowane dla ograniczonego kręgu podatników, zaczęło być powszechne i coraz bardzie atrakcyjne. To efekt nie tylko wyborów samych podatników, ale także m.in. działań ustawodawcy, który postanowił rozszerzyć jego stosowanie i w ten sposób go bardziej upowszechnić. Nie zmienia to jednak faktu, że opodatkowanie ryczałtem, zwłaszcza stawką przewidzianą dla najmu od lat wywołuje liczne spory z fiskusem. Przykładem jest ten rozstrzygnięty niedawno przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 17 marca 2022 r. (I SA/Ol 18/22, nieprawomocny).
Nie tylko mieszkanie
We wniosku o interpretację przedsiębiorca wyjaśnił, że jest czynnym podatnikiem VAT, a jego firma zajmuje się m.in. usługami wspomagającymi produkcję roślinną hurtową sprzedażą maszyn i urządzeń rolniczych oraz dodatkowego wyposażenia, a także transportem towarów.
Mężczyzna podkreślił, że w majątku prywatnym posiada znak towarowy, który zamierza wydzierżawiać. Zauważył, że umowa zawarta z dzierżawcą będzie w sposób charakterystyczny dla umów najmu i dzierżawy kształtowała prawa i obowiązki stron. Dzierżawca będzie się nim mógł posługiwać na warunkach określonych w umowie i użytkować w działalności gospodarczej, będzie płacić czynsz oznaczony w pieniądzach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta