Nie ma już 40 zł na Ukraińca bez numeru PESEL
Musimy uszczelnić system. Tworzyliśmy go bardzo szybko, by bez zbędnej zwłoki wypłacać środki. Będzie też kontrola następcza. Sprawdzimy, czy były przypadki wyłudzeń – mówi Paweł Szefernaker.
Ile wg szacunków przebywa w Polsce obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną?
Ponad milion uchodźców jest już zarejestrowanych w bazie PESEL. Jednak na potrzeby szacunków najbardziej miarodajne jest logowanie się ukraińskich kart SIM. Z tych szacunków wynika, że przybyło do nas ok. 1,6 mln uchodźców, którzy będą chcieli w Polsce pozostać na dłużej.
Uchwalona ostatnio nowelizacja specustawy przewiduje nie tylko wydłużenie wypłaty 40 zł za gościnę do 120 dni. We wniosku o świadczenie na utrzymanie osoby z Ukrainy trzeba podać numer PESEL gościa. Wcześniej nie było takiego wymogu. Czy oznacza to, że na osoby bez nadanego numeru PESEL nie będzie wypłacane świadczenie?
Do tej pory można było wpisać PESEL albo inny numer, który identyfikował obywatela Ukrainy. Mógł być to np. numer ukraińskiego dowodu osobistego. Ale teraz nie ma już problemów z wyrobieniem numerów PESEL. Są wyrabiane na miejscu, nawet w największych miastach, jak Kraków czy Warszawa, nie trzeba czekać tak długo jak na początku marca. Jeśli ktoś chce zostać w Polsce na dłużej, powinien dopełnić tych formalności. PESEL jest też potrzebny, by np. założyć konto w banku.
Widzę tu jednak problem. Udzielenie wsparcia dla gospodarzy będzie uzależnione od spełnienia formalności przez ich ukraińskich gości. Część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta