Transakcja jednorodna – czym jest i jak ją właściwie identyfikować
Jednorodna transakcja, której wartość przekracza ustalone ustawowo progi, podlega obowiązkom dokumentacyjnym z zakresu cen transferowych. Dlatego jej właściwe rozpoznanie jest kluczowe dla podmiotów powiązanych.
W grudniu 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało inter- pretację ogólną (DCT2.8203.2. 2021), w której wyjaśnia jak należy poprawnie identyfikować transakcję jednorodną – pojęcie wprowadzone w 2019 r. do ustawy o CIT w rozdziale dotyczącym cen transferowych.
Z pojęciem transakcji jednorodnej podatnicy po raz pierwszy zetknęli się w 2019 r. w zmienionej ustawie o CIT, w rozdziale dotyczącym dokumentacji cen transferowych. Ustawa nie zdefiniowała jednak wprost pojęcia transakcji jednorodnej. Przed 1 stycznia 2019 r. posługiwano się pojęciami „transakcja jednego rodzaju” oraz „inne zdarzenia jednego rodzaju”. Poprzednie pojęcia zostały zastąpione nowym, a to, co jest dla nich wspólne, to określenie jednorodności transakcji jako podobieństwa istotnych cech charakterystycznych dla transakcji, a nie identyczność transakcji.
Identyfikacja podobieństw istotnych cech transakcji służy ocenie, czy dany zbiór transakcji ma charakter jednorodny. Jednorodna transakcja, której wartość przekracza ustalone ustawowo progi, podlega bowiem obowiązkom dokumentacyjnym z zakresu cen transferowych. Dlatego właściwa identyfikacja transakcji jednorodnej jest kluczowa dla podatników zawierających transakcje z podmiotami powiązanymi. Pojęcie transakcji o charakterze jednorodnym występuje również w art. 98 ust. 5 i art. 99 ust. 2 ustawy z 16 października 2019 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta