Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogłoski o śmierci etatów w IT mogą być przesadzone

02 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Anna Cichońska Aleksandra Polak

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu wśród specjalistów IT przyspieszył proces przechodzenia z umów o pracę na własną działalność. Tendencja może się jednak odwrócić z uwagi na odmienne podejście do tego tematu zagranicznych podmiotów przejmujących polskie spółki z branży.

Z opublikowanego niedawno przez portal rekrutacyjny No Fluff Jobs raportu „Rynek pracy IT w 2021 roku” wynika, że niemal 75 proc. ofert pracy w branży IT jako formę współpracy zakładało zawarcie umowy B2B. Okazuje się jednak, że coraz więcej zagranicznych firm zatrudniających polskich specjalistów IT oferuje umowy o pracę.

Fiskalne dysproporcje

Umowy B2B obejmują zazwyczaj najlepiej zarabiających specjalistów w IT. Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy, choć zapewne nie jedyną, może być polski system podatkowo-składkowy, który lepiej traktuje dochody z działalności gospodarczej niż dochody z umowy o pracę. Dotychczas główną preferencją dla lepiej zarabiających był podatek liniowy zamiast skali podatkowej i ryczałtowe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Proces przechodzenia z umów o pracę na własną działalność wśród specjalistów IT jeszcze przyspieszył po wprowadzeniu w 2022 r. Polskiego Ładu. Istotnymi zmianami dla specjalistów IT było wyłączenie odliczenia składki zdrowotnej, którego przy wysokich wynagrodzeniach nie rekompensuje podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Z drugiej strony obniżenie stawki ryczałtu dla niektórych usług IT do 12 proc. również może stanowić motywację do rezygnacji z bezpiecznej umowy o pracę.

W tabeli przedstawiamy podstawowy szacunek kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12282

Wydanie: 12282

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament