Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczeństwo energetyczne kraju ma dziś nowy wymiar

02 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Kierunek transformacji energetycznej został wytyczony już przed laty. Wojna w Ukrainie tylko przyspiesza zmiany i zmusza nas do podejmowania szybkich i konkretnych decyzji – zgodzili się uczestnicy debaty, prowadzonej przez Marcina Piaseckiego w siedzibie „Rzeczpospolitej”
autor zdjęcia: rp.pl (5)
źródło: Rzeczpospolita
Kierunek transformacji energetycznej został wytyczony już przed laty. Wojna w Ukrainie tylko przyspiesza zmiany i zmusza nas do podejmowania szybkich i konkretnych decyzji – zgodzili się uczestnicy debaty, prowadzonej przez Marcina Piaseckiego w siedzibie „Rzeczpospolitej”

Kierunek transformacji polskiej energetyki pozostaje ten sam, co wcześniej. Ale cena, jaką płacimy za bezczynność w tym zakresie, staje się coraz wyższa – takie wnioski płyną z debaty energetycznej, jaka odbyła się w siedzibie „Rzeczpospolitej”.

Truizmem byłoby dziś powiedzieć, że wojna w Ukrainie wpłynęła na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dziś debatować należy raczej o tym, jak daleko idące zmiany wywołała i co nasz kraj powinien zrobić, by z obecnych kryzysów i zawirowań wyjść silniejszym, lepiej przygotowanym na wyzwania, z jakimi Polska – i cała Europa – będą się mierzyć nawet po tym, jak wojna dobiegnie końca.

Tym zagadnieniom poświęciliśmy debatę, jaka odbyła się w „Rzeczpospolitej” w poniedziałek 30 maja. W dyskusji moderowanej przez redaktora prowadzącego Marcina Piaseckiego wzięło udział grono ekspertów, w skład którego wchodzili: Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, radca prawny Michał Motylewski z kancelarii Dentons, szef zrównoważonego rozwoju w banku PNB Paribas Jarosław Rot oraz prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

Paradygmaty i paradoksy

Pierwszym zagadnieniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy debaty, były obawy przed niedoborem energii, będącym konsekwencją zarówno embarga na rosyjskie surowce, jak i niemożności ich zastąpienia, czy też wysokimi cenami – tak paliw, jak i końcowej energii. Z jednej strony w tych okolicznościach kreślenie przesadnych wizji byłoby nadużyciem, ale też z drugiej strony – jak podkreślali dyskutujący – nasza wizja i definicja bezpieczeństwa energetycznego nagle zostały przewrócone do góry nogami.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12282

Wydanie: 12282

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament