Wielki koszt klimatycznej indolencji
Trwanie ludzkości przy paliwach kopalnych będzie miało fatalny wpływ na globalną gospodarkę. Wywołany tym kryzys klimatyczny może kosztować 178 bilionów dolarów w ciągu najbliższych pięciu dekad. Transformacja da same korzyści.
Według nowego raportu Deloitte, opublikowanego podczas dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, światowa gospodarka mocno odczuje konsekwencje pozostania przy paliwach kopalnych. Zdaniem autorów raportu koszty takiej postawy mogą sięgnąć 178 bilionów dolarów w ciągu 50 najbliższych lat, co oznacza obniżenie globalnego PKB o 7,6 proc.
Zeroemisyjność z korzyścią dla wszystkich
Okazuje się jednak, że w przypadku podjęcia odpowiednich działań globalna gospodarka może sporo zyskać. Zgodnie z analizą transformacja energetyczna da wymierne korzyści, które oszacowano na 43 biliony dolarów, a globalny PKB do 2070 roku wzrósłby dzięki niej o 3,8 proc.
Raport Deloitte Global Turning Point opracowano opierając się na badaniach przeprowadzonych przez Deloitte Economics Institute. Analiza objęła 15 obszarów geograficznych Azji i Pacyfiku, Europy oraz obu Ameryk i wykazała, że aby uniknąć katastrofy klimatycznej, konieczne jest wypracowanie systemowego podejścia do osiągnięcia neutralności węglowej.
Autorzy raportu podkreślają, że każda ścieżka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta