Jesteśmy otwarci na współpracę
Nieprawda, że prokuratura odrzuciła 23 wnioski EPPO o pomoc w śledztwach – mówi Dariusz Barski, prokurator krajowy.
Dlaczego Polska odmawia współpracy w unijnych śledztwach dotyczących m.in. nadużyć w wydawaniu unijnych pieniędzy i przestępstw VAT-owskich?
Polska prokuratura realizuje założenia, na których opiera się współpraca z instytucjami unijnymi, jednakże z poszanowaniem polskiej suwerenności oraz wartości konstytucyjnych. Zarzut braku współpracy w ramach Prokuratury Europejskiej jest nietrafny z kilku powodów. Rozporządzenie w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej nie wiąże Polski i nie będzie bezpośrednio stosowane przez właściwe organy polskie. Prawdą jest, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro skorzystał z przysługującego Polsce prawa weta i zablokował powołanie instytucji, która wiązałaby wszystkie państwa. Z tego weta skorzystała też Dania, Szwecja, Irlandia oraz Węgry, które nie przystąpiły do EPPO.
W tej sytuacji zostaje utrzymany dotychczasowy, krajowy reżim prawny regulujący ściganie przestępstw na szkodę interesów finansowych UE. Polska będzie więc nadal wykorzystywać wyniki postępowań administracyjnych dotyczących nadużyć finansowych prowadzonych przez OLAF oraz koordynować własne śledztwa z postępowaniami innych państw członkowskich –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta