Leczenie onkologiczne szyte na miarę
Lekarz i pacjent powinni mieć dostęp do nowoczesnych form terapii – uważa dr n. med.Izabela Łasińska.
Jak można scharakteryzować zagrożenie powodowane przez płaskonabłonkowe nowotwory głowy i szyi? Co jest czynnikiem wywołującym chorobę?
W przypadku pacjentów starszych jest to palenie papierosów i spożywanie alkoholu, a wśród populacji młodszej – zakażenie wirusem HPV. I tych pacjentów jest niestety coraz więcej. Trzeba podkreślić, że osoby z takim typem nowotworu często bywają społecznie wykluczone: zabiegi, które są przeprowadzane we wczesnym stadium choroby, jeśli pacjent ma szczęście trafić do wyspecjalizowanego ośrodka, niestety często bardzo okaleczają pacjentów, np. musi dojść do resekcji krtani, albo też zmiany są bardzo duże, dochodzące nawet do kilkunastu centymetrów w obrębie szyi. Po przeprowadzeniu radioterapii może także dochodzić do odczynów popromiennych czy też martwicy skóry lub jej włóknienia. Wtedy cały ten obszar skóry może mieć inny kolor. Może też dochodzić do różnego rodzaju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta