Małe jest piękne. Ale równie kontrowersyjne
Modułowe reaktory nuklearne mogą być przyszłością energetyki. Ale to wciąż technologia w powijakach, o której mamy raczej teoretyczną, a nie praktyczną wiedzę.
Kolejne polskie firmy ogłaszają projekty budowy SMR (small modular reactor, mały reaktor modułowy). Ale technologia ta ma wciąż charakter eksperymentalny – i choć budzi uzasadnione nadzieje, to zanim ujrzymy działający reaktor, upłynie wiele czasu.
Joshua S. Goldstein i Staffan A. Qvist, autorzy książki „Energia dla klimatu”, wskazują SMR jako jeden z pomysłów na energetykę nuklearną trzeciej generacji. Nie jest to jednak koncepcja nowa: wywodzi się od pomysłów sprzed pół wieku – reaktorów, w których paliwem jest ciecz, np. stopiona sól, a nie stałe pręty paliwowe. – Eksperymentalny reaktor stworzony przez rząd USA w latach 60. udowodnił, że to może się sprawdzić – piszą.
Lata 60. były jednak epoką rozmachu, kiedy stawiano na wielkie instalacje, dopiero po serii awarii nastroje zaczęły się odwracać. Po 2011 r. koncepcja SMR zaczęła powracać, napędzana inwestycjami państw i firm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta