Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brudny pieniądz w szczytnym celu

25 czerwca 2022 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
„Dilbar”, czyli 150-metrowa zabawka oligarchy Aliszera Usmanowa. Obecnie stoi uziemiony w Hamburgu, być może kiedyś doczeka się nowego właściciela. Tylko kto oprócz kremlowskiego magnata zechce wydać 800 mln dol. na jacht?
autor zdjęcia: Sabri Kesen/Anadolu Agency Getty Images
źródło: Nieznane
„Dilbar”, czyli 150-metrowa zabawka oligarchy Aliszera Usmanowa. Obecnie stoi uziemiony w Hamburgu, być może kiedyś doczeka się nowego właściciela. Tylko kto oprócz kremlowskiego magnata zechce wydać 800 mln dol. na jacht?

Po rosyjskim ataku na Ukrainę na świecie zaczęto masowo zamrażać majątki kremlowskich oligarchów. Zachód zapowiada, że chce je skonfiskować, sprzedać, a pieniądze przekazać Ukraińcom. Niestety, w tym przypadku łatwiej powiedzieć, niż zrobić.

Na początku kwietnia grupa agentów FBI w towarzystwie funkcjonariuszy hiszpańskiej Straży Obywatelskiej po wąskim trapie weszła na pokład ogromnego, liczącego ponad 78 metrów długości, białego jachtu o nazwie „Tango”. Warta ponad 90 mln dol. jednostka została zidentyfikowana jako własność rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga, zausznika Władimira Putina i właściciela aluminiowego konglomeratu Renova Group. Śledczy od razu skierowali swoje kroki na mostek, gdzie zabezpieczyli dokumenty i elektroniczne nośniki danych. Obecna na pokładzie załoga nie protestowała.

Cumujące na Majorce „Tango” zostało zlokalizowane i zajęte na prośbę Waszyngtonu, który umieścił Wekselberga na liście sankcyjnej. Tym samym Rosjanin przynajmniej na razie stracił możliwość rozporządzania swoim statkiem. Do podobnych działań wobec własności putinowskich oligarchów doszło niemal na całym świecie. Paradoksalnie jednak namierzanie skrzętnie ukrywanych majątków i ich przejmowanie jest łatwiejszą częścią planu państw Zachodu. O wiele trudniej będzie je definitywnie odebrać właścicielom, a gra jest naprawdę warta świeczki.

Nielegalna kasa

Rosyjscy oligarchowie przez lata inwestowali swoje pieniądze poza granicami ojczyzny. Najczęściej kupowali za nie bajecznie drogie wille, samochody, samoloty i jachty albo wpłacali je na fundusze inwestycyjne. Dzięki temu mogli je łatwo prać, a w razie popadnięcia w niełaskę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12301

Wydanie: 12301

Zamów abonament