Czy można odroczyć zapłatę ceny
∑ Spółka wygrała przetarg na nabycie lokalu komunalnego. Zwrócono się z prośbą do wójta gminy, aby zapłatę ceny odroczyć do 15 dni, bo czekają na uruchomienie kredytu bankowego. Jest już wyznaczony termin aktu notarialnego.
Czy w umowie notarialnej przenoszącej własność można wpisać ww. opcję płatności – na zasadzie swobody stron? Czy RIO może to kwestionować? Czy może to być naruszenie dyscypliny finansów publicznych – pyta radny.
Analizę sprawy należy poprzedzić odniesieniem się do Kodeksu cywilnego, gdyż w zapytaniu powołano się zasadę swobody stron. W tym zakresie na uwagę zasługuje art. 353[1], gdzie postanowiono, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zasada ta daje pewną swobodę stron stosunku cywilnoprawnego, co tyczy się m.in. umów zbycia mienia samorządowego, w tym nieruchomości. Należy jednak zauważyć, że w podanej regulacji wprowadzono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta