Zeznania online nie takie proste
Sąd musi pytać, w jakim kraju świadek przebywa.
Rozprawy online stały się codziennością. Mimo jednak, że funkcjonują od dwóch lat, wciąż są z nimi problemy. Obecnie najgorętszym jest przesłuchanie strony czy też świadka, który przebywa za granicą. Od kilku tygodni sądy odmawiają przesłuchania takiej osoby. Powołują się na tzw. przepisy międzynarodowe oraz wskazują, iż jest to czynność przeprowadzana poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, aby więc przeprowadzić takowe, muszą najpierw wystąpić o zgodę do państwa, w którym przebywa strona bądź świadek. Czy sądy rzeczywiście mogą odmówić przesłuchania online bez zgody innego państwa i na jakiej podstawie prawnej?
Co mówi nowe rozporządzenie
Od 22 grudnia 2020 r. obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1783 z 25 listopada 2020 r. w sprawie współpracy między sądami państw członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych (przeprowadzanie dowodów). Jest ono stosowane od 1 lipca 2022 r. Zgodnie z art. 20 rozporządzenia, gdy należy przeprowadzić dowód z przesłuchania osoby znajdującej się w innym państwie członkowskim, sąd występuję z wnioskiem o bezpośrednie przeprowadzenie dowodu zgodnie z art. 19 rozporządzenia. Wniosek o przeprowadzenie dowodu składa się przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta