Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przecież grabież to nie kradzież

09 sierpnia 2022 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Szwecja nie zamierza zwracać Polsce łupów wojennych, bo były to zdobycze.

W 1505 r. kanclerz wielki koronny Jan Łaski przekazał królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi zbiór praw Królestwa Polskiego, znany jako Statut Łaskiego. Był to pierwszy wydany drukiem zbiór praw z ilustracjami w Polsce.

Do dziś zachowały się jedynie dwa pergaminowe statuty Łaskiego. Jeden w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, drugi trafił do zbiorów Uniwersytetu w Uppsali. Zabytek polski znalazł się w tym kraju po tym, jak „został zagrabiony przez Szwedów w XVII w. (w czasie potopu w latach 1655–1660) wraz z innymi bezcennymi skarbami polskiej kultury” – podkreślił Björn Söder, deputowany Szwedzkich Demokratów. Złożył wniosek, by szefowa MSZ zainicjowała restytucję Statutu Łaskiego zagrabionego w czasie szwedzkiego potopu, jednak na próżno. Chciał okazać gest dobrej woli wobec Polski z dwóch powodów. Szczególnego znaczenia, jakie ma Statut Łaskiego, jeden z najważniejszych artefaktów dziedzictwa dokumentacyjnego w Polsce oraz z powodu troski naszego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12339

Wydanie: 12339

Spis treści
Zamów abonament