Niezależne media i sędziowie
Ustawa z 9 czerwca zamiast tworzyć warunki do przywracania praworządności znów wprowadza chaos prawny.
Ustawa z 9 czerwca o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 15 lipca, miała skłonić Komisję Europejską do uruchomienia wypłat z Krajowego Planu Odbudowy. Tak jak w wielu innych sprawach, tak i w tej PiS nie sprostał zadaniu. Ustawa nie spełnia warunków przywracania praworządności zapisanych w kamieniach milowych uzgodnionych przez KE z Polską. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej sama przez się nic nie zmieniła w sferze praworządności. Pięć osób wchodzących w skład tej izby przeszło do innych izb SN, a z nich w wyniku dalszych decyzji personalnych mogą trafić do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Orzeczenia wydawane z ich udziałem mogą być obarczone ryzykiem istotnej wadliwości procesowej związanej z zarzutem braku niezawisłości skutkującym nienależytą obsadą sądu (k.p.k.) albo sprzecznością składu sądu z przepisami prawa (k.p.c.). Sześć innych osób ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej przeszło w lukratywny stan spoczynku, którego nie da się uzasadnić – jak nieudolnie próbują czynić to rządzący – „ochroną” niezawisłości, gwarantowaną każdemu sędziemu. Użycie tej argumentacji wo- bec tych sześciu osób brzmi jak ponury żart.
Ustawa z 9 czerwca zamiast tworzenia warunków do przywracania praworządności znów wprowadza chaos prawny. Dopuszcza wprawdzie badanie niezawisłości i bezstronności sędziego z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta