Polski rynek kapitałowy ma szansę zazielenić się na dobre
Budowa centrum zielonych finansów pomoże w finansowaniu sprawiedliwej transformacji. Po naszą ofertę sięgną inni – mówi Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego.
Ministerstwo Finansów ogłosiło rozpoczęcie prac nad mapą drogową dla rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce. Brzmi tajemniczo. O co w tym chodzi?
Rozwój zrównoważonych finansów jest częścią strategii rozwoju rynku kapitałowego. Ta strategia została przyjęta przez rząd pod koniec 2019 r., ale wtedy temat zrównoważonych finansów jeszcze nie był takim megatrendem jak dzisiaj. To się zmieniło. Dziś zrównoważone finanse to jeden z najbardziej dynamicznych trendów na rynkach finansowych. Liczba aktywów o zrównoważonym profilu rośnie na całym świecie, pojawiają się nowe usługi, nowe produkty, wręcz nowe sektory biznesowe. Bloomberg szacuje, że wartość aktywów o zrównoważonym profilu w skali globalnej będzie do końca 2025 r. stanowić jedną trzecią wszystkich globalnych aktywów finansowych. Obserwujemy, że na kanwie tego trendu formują się globalne i regionalne centra finansowe. I tak jak dla tradycyjnych finansów takim centrum jest Nowy Jork, dla towarów Chicago, tak Londyn znajduje się dziś na szczycie rankingu najważniejszych centrów zrównoważonych finansów na świecie. To dlatego, że Wielka Brytania opracowała i wdraża już swoją strategię w tym zakresie. Podobne plany przyjęły także Niemcy, a Litwa i Węgry właśnie je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta