Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O pierwszej próbie ustalenia definicji sztucznej inteligencji

09 sierpnia 2022 | Rzecz o prawie | Maciej Tąkiel

AI może służyć przewidywaniu trendów, optymalizacji procesów, a także dostosowaniu świadczonych usług do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Sztuczna inteligencja jako pojęcie o niejednorodnej naturze, lecz o elementarnym charakterze jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych na poziomie unijnym. Opublikowana kolejna wersja projektu unijnego rozporządzenia stanowi pierwszą próbę stworzenia definicji legalnej sztucznej inteligencji. W jakim kierunku zmierza proces legislacyjny i czy rozporządzenie ma szansę ustanowić jej nowy standard?

Pierwszy projekt rozporządzenia

Komisja Europejska opublikowała 21 kwietnia 2021 r. projekt rozporządzenia ustanawiającego zharmonizowane przepisy o sztucznej inteligencji (AI, Artificial Intelligence, dalej: rozporządzenie AI). Podkreślono w nim tempo, w jakim rozwijają się systemy AI, a także korzyści natury społecznej oraz ekonomicznej – AI może służyć przewidywaniu trendów, optymalizacji procesów, a także personalizacji świadczonych usług. Ma się to przyczynić do uzyskania przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorców i Unię Europejską. Próbie zdefiniowana nieostrego pojęcia, jakim jest AI, towarzyszy chęć utrzymania wiodącej pozycji UE w technologii, i jej wykorzystania zgodnie z unijnymi zasadami oraz wartościami.

Celem szczegółowym projektu są systemy AI bezpieczne i zgodne z obowiązującym prawem, pewność inwestycji i innowacji AI, poprawa zarządzania i skuteczne egzekwowanie przepisów o prawach podstawowych i bezpieczeństwa AI, a także ułatwienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12339

Wydanie: 12339

Spis treści
Zamów abonament