Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze europejskie dla Dolnego Śląska będą wspierać równomierny rozwój regionu

09 sierpnia 2022 | Dobra Administracja | Michał Kołtuniak

W strategii rozwoju województwa mowa jest o pięciu celach, które przysłużą się realizacji temu jednemu – nadrzędnemu – sprawiedliwemu rozwojowi. Dotacje z programu na lata 2021–2027 na pewno w tym pomogą.

Województwo dolnośląskie znajduje się obecnie w grupie tzw. regionów przejściowych. Są to takie obszary w Unii Europejskiej, które wprawdzie nie zaliczają się już do regionów najbiedniejszych, ale – ze względu na wciąż liczne wyzwania i potrzeby inwestycyjne – mogą korzystać z funduszy unijnych, w tym: Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+), czy też środków przewidzianych na realizację programów tzw. sprawiedliwej transformacji. Awans z grona regionów biedniejszych do przejściowych jest wynikiem stosunkowo wysokiej dynamiki rozwoju w ostatnich latach. W tym czasie następował systematyczny spadek poziomu bezrobocia, rozwijana była działalność gospodarcza, miały miejsce liczne inwestycje samorządowe w infrastrukturę, wpływające na polepszenie jakości życia mieszkańców. Część ze wspomnianych działań współfinansowana była ze środków unijnych, zarówno w ramach tzw. krajowych programów operacyjnych, jak i programu regionalnego na lata 2014–2020 (a wcześniej 2007–2013). To wszystko, w połączeniu z inwestycjami prywatnymi, przyczyniło się do tego, że wskaźnik produktu krajowego brutto na mieszkańca Dolnego Śląska przekroczył 75 proc. średniej unijnej. A to właśnie ten poziom wyznacza umowną granicę pomiędzy biedniejszymi i bogatszymi regionami.

Ciągłe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12339

Wydanie: 12339

Spis treści
Zamów abonament