Za zobowiązania odpowiadać można też solidarnie
W przypadku zobowiązań pobieranych w formie łącznego zobowiązania podatkowego zasady odpowiedzialności solidarnej stosuje się z chwilą doręczenia decyzji.
Zasada odpowiedzialności solidarnej uregulowana jest art. 92 § 1 i § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej jako o.p.). Jeżeli zobowiązania podatkowe powstają w drodze doręczenia decyzji podatkowej (art. 21 § 1 pkt 2 o.p.), odpowiedzialnymi solidarnie są podatnicy, którym doręczono decyzję konstytutywną (tzw. ustalającą wysokość zobowiązania).
Od momentu doręczenia
Naczelny Sąd Administracyjny podał, że w doktrynie prawa podatkowego słusznie wskazuje się, iż w przepisie tym nie tyle mowa jest o odpowiedzialności solidarnej, co sugeruje dosłowne brzmienie przepisu, lecz o solidarnym zobowiązaniu podatkowym. Przekonuje o tym także treść art. 92 § 2 o.p., zgodnie z którym w przypadku zobowiązań pobieranych w formie łącznego zobowiązania podatkowego zasady odpowiedzialności solidarnej stosuje się z chwilą doręczenia decyzji.
Wynikający z art. 91 o.p. nakaz stosowania przepisów regulujących solidarność jedynie w zakresie odpowiedzialności podatkowej oznacza, że organ podatkowy musi doprowadzić do powstania zobowiązania podatkowego w pełnej wysokości w odniesieniu do każdego ze współpodatników, a prawo wyboru będzie przysługiwało mu jedynie w fazie postępowania egzekucyjnego i dopiero wówczas organ będzie mógł wybrać podatnika lub podatników, w stosunku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta