Gdy nic się nie zmienia, spółdzielnia nie może w kółko żądać tego samego
Do wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu konieczne jest ustalenie nie tylko, czy spełnia on warunki samodzielności w znaczeniu technicznym i funkcjonalnym, ale także w sensie prawnym.
Jednym z obowiązków administracji jest wydawanie różnego rodzaju zaświadczeń. Nie oznacza to jednak, że obywatel może ich żądać zawsze i w nieograniczonym zakresie. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 26 maja 2022 r.
Żądanie spółdzielców
Sprawa dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej, która w październiku 2021 r. po raz kolejny wystąpiła do miejskiego wydziału architektury i budownictwa o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu użytkowego (usługowego).
Prezydent jednak odmówił jego wydania. Wskazał, że do wniosku dołączono kopię decyzji udzielającej pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w zespole zabudowy mieszkalno-usługowej oraz kopię zaświadczenia o samodzielności lokali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta