Czy budżety obywatelskie mogą zniknąć z gmin i miast
Nie ma podstawy prawnej do podjęcia uchwały zawieszającej na dany okres wykonanie innej uchwały, będącej aktem prawa miejscowego.
Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje, że w trakcie prac nad projektem uchwały budżetowej rada gminy nie może usuwać lub istotnie zmieniać zadań, wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.
W uchwale z 2019 r., ustalającej zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami w ramach budżetu obywatelskiego, Rada Miejska zapisała, że wysokość kwoty, przeznaczonej na realizację tego budżetu będzie każdorazowo określona w uchwale budżetowej na dany rok. Uchwała, opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa, została podbudowana ogólnymi argumentami o potrzebie zwiększenia aktywności mieszkańców w podejmowaniu decyzji, dotyczących rozwoju gminy.
Szczególna forma konsultacji
Budżet obywatelski, który jest szczególną formą konsultacji społecznych, wprowadzono na szczeblu gmin po raz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta