Jak organizować przetargi na chmurę obliczeniową
Na kwalifikację zamówienia chmurowego jako dostawy lub usługi może mieć wpływ okres, na jaki ma zostać udzielony dostęp do chmur oraz subskrypcyjny model wynagrodzenia dostawcy/usługodawcy.
Ogłoszona w lutym tego roku „Polityka zakupowa państwa” zobowiązuje jednostki administracji rządowej do nabywania rozwiązań IT w modelu chmurowym. Ewentualnie zamawiający powinni premiować korzystanie z chmury przez odpowiednie formułowanie kryteriów oceny ofert. W praktyce nabywanie rozwiązań chmurowych stanowi dla zamawiających spore wyzwanie.
O jakie rozwiązanie chodzi
Chmura obliczeniowa (cloud computing) definiowana jest na wiele różnych sposobów. Zgodnie z definicją przyjętą w uchwale nr 97 Rady Ministrów z 11 września 2019 r. w sprawie inicjatywy „Wspólna infrastruktura informatyczna państwa” (M.P. z 2021 r. poz. 1006). stanowi ona model przetwarzania danych umożliwiający powszechny i wygodny dostęp za pośrednictwem sieci do wspólnej puli konfigurowalnych zasobów przetwarzania (np. sieci, serwerów, pamięci masowych, aplikacji i usług), które są szybko udostępniane przy minimalnym wysiłku ze strony zespołów zarządzania lub dostawcy. Chmura charakteryzuje się przy tym pięcioma cechami: (i) samoobsługą na żądanie, (ii) szerokim dostępem do sieci, (iii) dynamicznym gromadzeniem zasobów, (iv) szybkim i elastycznym przydzielaniem i zwalnianiem zasobów oraz (v) pomiarami i optymalizacją usług. Rozwiązania chmurowe stanowią tym samym alternatywę dla tradycyjnego modelu przetwarzania danych opartego na własnej, fizycznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta