Budżet zagospodarował wolne środki
Polityka kredytowo-pieniężna w latach 1990-93
Budżet zagospodarował wolne środki
W jakim stopniu prowadzona przez bank centralny polityka mogła kształtować podaż pieniądza w gospodarce? Czy była ona czynnikiem wyraźnie ograniczającym, czy zwiększającym nadpłynność banków? Na te pytania stara się odpowiedzieć Zbigniew Polański w opracowaniu "Polityka kredytowopieniężna a system finansowy w Polsce w latach 1990-93" wydanym przez NBP.
W pierwszym okresie nowej strategii gospodarczej istotnym źródłem kreacji pieniądza były aktywa zagraniczne netto. Wynikało to z wprowadzonej właśnie wewnętrznej wymienialności złotego i wyjątkowo wysokiego dodatniego salda handlu zagranicznego. Potem jednak czynnik ten uległ istotnemu ograniczeniu, a od roku jego wpływ na podaż pieniądza ma charakter ujemny.
Zmianom podlegał również charakter oddziaływania budżetu państwa na wielkość pieniądza w obiegu. Początkowa wysoka nadwyżka zmniejszała zasoby pieniądza w gospodarce, bo dochody budżetowe w znacznym stopniu uległy odłożeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta