Na przykładzie United i Weirton
Spółki pracownicze w USA
Na przykładzie United i Weirton
Nie wcześniej jak na wiosnę zapadnie ostateczna decyzja w sprawie sprzedaży pracownikom 53 proc. UAL Corp. Jeśli jednak właściciel linii lotniczych United Airlines chce odnieść sukces jako ogromna spółka pracownicza, jej kierownictwo i pracownicy muszą rozpocząć znacznie wcześniej harmonijną współpracę -- piszą Robert L. Rose i Erle Norton w obszernym artykułe na łamach "The Wall Street Journal Europe" poświęconym losom spółek pracowniczych w USA.
Na początek obie strony powinny zapoznać się z kłopotami Weirton Steel Corp. , kiedyś wychwalanego modelu własności pracowniczej, który w ciągu 10 lat przeszedł od współpracy do konfrontacji. Przez pierwsze 5 lat poczynając od 1983 r. stalownia Weirton Steel wyglądała na spółkę pracowniczą, która odniosła sukces. Załoga regularnie naruszała przepisy pracy -- wyłącznie w imię bardziej skutecznego zarządzania zakładem. Np. zamiast czekać na przyjście spawaczy, robotnicy sami chwytali za palniki i spawali drabiny i proste urządzenia dźwigowe.
My i oni
"Chcieliśmy, aby robota szła naprzód" -- stwierdza Frank Slanchik z wydziału utrzymania ruchu zakładu w zachodniej Wirginii. On wraz z innymi zgodził się na obniżkę płacy i redukcję zatrudnienia w ramach planu przejęcia części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta