1993 -- rok mężczyzn
1993 -- rok mężczyzn
Wisława Szymborska
Złoty środek
Szczupły zbiorek wierszy Wisławy Szymborskiej "Koniec i początek" -- z piękną abstrakcyjną kompozycją Jerzego Nowosielskiego na okładce -- opublikowany nakładem poznańskiego Wydawnictwa a 5 urasta do miana wydarzenia najwyższej rangi, na które czekaliśmy od dawna. Tomik ten ukazał się w siedem lat po słynnych, komplementowanych i nagradzanych "Ludziach na moście" i zawiera osiemnaście wierszy, co oznacza, że Szymborska pisała średnio niespełna trzy utwory w ciągu roku. Dowodzi to także tezy, że "poetą się nie jest, poetą się bywa"; mało tego, bywać poetą należy jak najrzadziej.
Miejsce Wisławy Szymborskiej we współczesnej polskiej liryce wydaje się miejscem wyjątkowym. Ta poezja nie podlegała nigdy rewolucyjnym zmianom, nie burzyła starego, ani nie budowała nowego porządku świata. Liryka Szymborskiej imponuje formalnym mistrzostwem, językową wirtuozerią, precyzją metaforyczną, jest najkrócej ujmując poezją najwyższego lotu, jak poezja Zbigniewa Herberta czy Tadeusza Różewicza. To z jednej strony. Z drugiej zaś -- jest to liryka niezwykle komunikatywna, bezpośrednio trafiająca do czytelnika. Nic więc dziwnego, że Szymborska należy do najpopularniejszych dzisiaj polskich poetek, a na jej spotkania autorskie przychodzą tłumy. Być może dzieje się tak dlatego, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta