Inflacja ciągle groźna
NBP przygotował raport o stanie pieniądza
Inflacja ciągle groźna
Narodowy Bank Polski opracował kolejny już "Raport o stanie pieniądza", tym razem poświęcony sytuacji w 1993 r. W raporcie podjęto próbę oceny spełniania przez pieniądz podstawowej jego funkcji, tj. miernika wartości. Szczególnie dużo miejsca poświęcono inflacji, jako procesowi ograniczającemu siłę nabywczą pieniądza.
W 1993 r. . udało się ją znacznie ograniczyć, jednak jest ona nadal wysoka i nie zniknęły źródła powodujące jej powstawanie.
Głównym czynnikiem zwiększającym inflację, po stronie popytowej, jest utrzymujący się wysoki deficyt budżetowy. Potrzeba jego sfinansowania powoduje, że banki zamiast kredytować przedsiębiorstwa, pożyczają budżetowi, który oferuje wysokie stopy procentowe. To z kolei powodowało wzrost oprocentowania kredytów dla przedsiębiorstw.
Na utrzymywanie się inflacji popytowej wpływał też wzrost poziomu wynagrodzeń. W kosztach pozyskania przychodów udział wynagrodzeń wzrósł z 11, 3 proc. w 1991 r. do 11, 5 proc. w 1992. i 12 proc. w pierwszej połowie 1993.
Czynnikami stanowiącymi główne źródła inflacji kosztowej są podwyżki cen regulowanych przez rząd do poziomu światowego, ewentualnie do wysokości odpowiadających kosztom produkcji czy utrzymania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta