Sojusz o dwu filarach
Europa przed szczytem paktu północnoatlantyckiego
Sojusz o dwu filarach
Rozmowa z sekretarzem generalnym Unii Zachodnioeuropejskiej Willemem F. van Eekelenem
W jaki sposób zmieniła się, z perspektywy UZE, sytuacja pod względem bezpieczeństwa w Europie po zakończeniu zimnej wojny?
Dawniej UZE i NATO obawiały się masowego i niespodziewanego ataku ze Wschodu. Dzisiaj kolektywna obrona nie jest już takim priorytetem ani w polityce narodowej, ani w stosunkach transatlantyckich, jakim była przez ostatnich czterdzieści lat. Oznacza to, że obecnie musimy skoncentrować się na problemach istniejących poza naszym terytorium. Ponieważ nie chodzi już o ochronę naszej niepodległości czy integralności terytorialnej, trudniej jest dzisiaj utrzymać solidarność z poprzedniego okresu. Decyzja o interwencji poza naszym terytorium jest decyzją polityczną, która może zupełnie inaczej wyglądać w Londynie, w Oslo, w Madrycie. ..
Która ze stref bezpieczeństwa interesuje UZE, gdzie UZE, w razie konfliktu, mogłoby interweniować?
Często mówię o nowym łuku potencjalnego kryzysu, który umieszczam na południu: tzn. Afryka Północna, Bliski Wschód, ale także -- Europa Środkowa, jednak nie dalej niż do Rosji. To mogłaby być nasza strefa bezpośredniego bezpieczeństwa. Co do samej Rosji, to pozostawiłbym ją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta