Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie dziedzictwo potrzebuje opiekunów

17 grudnia 2022 | Plus Minus | Marek Kozubal
Dorota Janiszewska-Jakubiak
autor zdjęcia: Radek Zawadzki
źródło: Rzeczpospolita
Dorota Janiszewska-Jakubiak

W ciągu pięciu lat działalności zrealizowaliśmy 530 projektów w 20 krajach. Jesteśmy w miejscach, gdzie Polacy emigrowali, ale też tam, gdzie są do dzisiaj, m.in. w Ukrainie, na Litwie, Łotwie, we Francji, w Gruzji.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA ma już pięć lat. Co jego utworzenie zmieniło w dziedzinie ochrony zabytków?

Myślimy strategicznie i znacząco usprawniamy prowadzenie projektów, zwłaszcza konserwatorskich – wieloletnich, wielobranżowych i wymagających stabilnego finansowania. Inicjujemy i wspieramy projekty naukowe, dotyczące często nieznanych obiektów polskiego, materialnego dziedzictwa kulturowego pozostającego poza krajem. Ważne, by ten temat był stale obecny w edukacji dzieci i młodzieży. Stąd tak wiele naszych działań nastawionych jest na upowszechnianie wiedzy.

Ile projektów zostało zrealizowanych?

Od roku 2018 było ich aż 530 w 20 krajach (niektóre nadal się toczą). Borykaliśmy się z pandemią, a obecnie ze skutkami agresji rosyjskiej na Ukrainę. Pomimo to udało się kontynuować niemal wszystkie projekty.

Czy środki na działania Instytutu zwiększały się?

Wyjściowym budżetem dla Instytutu była, zaplanowana w 2017 r., kwota 13 mln zł. Teraz nasz budżet podstawowy wynosi ok. 16 mln zł rocznie. Do tego należy doliczyć stale zwiększające się środki z programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, którym zarządzamy, oraz milion złotych, przeznaczany na nasz program grantowy „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”. Stworzyliśmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12448

Wydanie: 12448

Zamów abonament