Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cywilizacja ratunku

31 grudnia 2022 | Plus Minus | Tomasz Witkowski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Czy powszechne deklarowanie chęci obrony życia jest dowodem, że faktycznie go bronimy?

W niedzielę 8 czerwca 2014 r. Johann Westhauser, 52-letni naukowiec z Karlsruhe Technology Institute, został zraniony w głowę przez spadającą skałę w najgłębszej jaskini Niemiec. Wypadek miał miejsce na głębokości 950 m i 6,5 km od wejścia do jaskini. Natychmiast przystąpiono do akcji ratunkowej, spodziewając się zakończyć ją do środy. Niestety, poważne rany Westhausera i trudny układ korytarzy jaskini ze 180-metrowym pionowym szybem i zaciskami spowodowały, że akcja ratunkowa trwała znacznie dłużej. Ostatecznie rannego naukowca wydostano z jaskini dwunastego dnia po wypadku i przetransportowano do szpitala w Murnau w Bawarii.

Podczas konferencji prasowej Norbert Heiland z bawarskich służb ratunkowych stwierdził, że akcja otworzyła „nowy rozdział w historii alpinizmu”. Wcześniej uważano przeprowadzenie misji ratunkowej na głębokości 1000 m za niemożliwą. Lider szwajcarskiego zespołu ratowniczego Andy Scheurer stwierdził, że w trakcie akcji grupy ratownicze z różnych krajów „stworzyły jedną wielką rodzinę”, a przedstawiciel Austrii wyznał, że „nawet najtwardsi chłopcy mieli łzy w oczach”, kiedy zespół ratunkowy wyłonił się na światło dzienne.

W operacji zaangażowanych było w sumie 728 osób z pięciu krajów. Jej koszt wyniósł kilka milionów euro.

Słowa się nie liczą

Podobne relacje przepełniają nas podziwem dla niosących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12459

Wydanie: 12459

Zamów abonament