Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Władza ponad krzyż

08 kwietnia 2023 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski
Gdańsk. Jeden z wielu odbywających się w tegoroczną Niedzielę Palmową marszów wdzięczności za św. Jana Pawła II
autor zdjęcia: Wojciech Stróżyk/REPORTER
źródło: Rzeczpospolita
Gdańsk. Jeden z wielu odbywających się w tegoroczną Niedzielę Palmową marszów wdzięczności za św. Jana Pawła II

Kościół w Polsce doświadcza swojego Wielkiego Piątku, ale Zmartwychwstanie jeszcze daleko przed nim. Jeśli szukać obrazu biblijnego, który najlepiej pokazuje naszą obecną sytuację, byłaby to rozmowa Piotra z Jezusem zakończona słowami tego ostatniego: „idź precz, szatanie”.

Niedziela Palmowa, jedno z ważniejszych świąt w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym, minęła pod znakiem zupełnie innych wydarzeń. Marsze w obronie papieża rozlały się po Polsce i zgromadziły tysiące uczestników. Wielu z nich, nie mam co do tego wątpliwości, była szczerze przekonana o ataku na Jana Pawła II i o konieczności obrony papieża, wielu chciało zamanifestować wsparcie dla osoby, która określiła ich życie (także moje, nie ma co ukrywać). Jeszcze inni są szczerze i głęboko przekonani, że głośny reportaż telewizyjny Marcina Gutowskiego i książka Ekke Overbeeka twierdzące m.in., że Karol Wojtyła jako krakowski metropolita chronił księży pedofilów i ignorował ich ofiary są atakiem na tożsamość narodową i Kościół.

Szczerość intencji w niczym nie zmienia faktu, że marsze w istocie nie były obroną papieża Polaka, lecz eklezjalnego status quo, dobrego samopoczucia biskupów, własnej przeszłości i świętego spokoju. A także budowaniem wpływów jednej ze stron sceny politycznej. W istocie zaszkodziły pamięci o papieżu, a do tego pokazały, w jakim stanie znajduje się Kościół w Polsce.

Demaskowanie, symbolika i duch Ewangelii

Być może najlepiej pokazuje to wywiad, jakiego udzielił o. Tadeusz Rydzyk „Naszemu Dziennikowi”. Toruński redemptorysta nie owija w bawełnę. Dla niego wszystko układa się w spójną całość. Domaganie się lustracji, ograniczenia nakładane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12542

Wydanie: 12542

Zamów abonament