Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie boi się pułkownika KGB

22 kwietnia 2023 | Plus Minus | Wojciech Małysz
autor zdjęcia: Garry Kasparov/agefotostock/East News
źródło: Rzeczpospolita

Garri Kasparow świętował ostatnio 60. urodziny. Kiedy szachowy geniusz wkraczał w świat polityki, wielu powątpiewało. Tymczasem jego diagnozy sprzed lat okazały się zadziwiająco trafne.

W stolicy Kazachstanu Astanie trwa właśnie mecz o szachowe mistrzostwo świata. Grają występujący pod neutralną flagą Rosjanin Jan Niepomniaszczij i Chińczyk Ding Liren, czyli numer dwa i trzy rankingu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Ciekawsze jest jednak to, kto nie gra: numer 1 rankingu i aktualny mistrz świata Magnus Carlsen zrezygnował z obrony tytułu, chyba już znudzony nieustannym wygrywaniem, a Siergiej Kariakin został wykluczony, bo jawnie popiera wojnę prowadzoną przez Rosję, i to w sposób radykalny, mówiąc o ukraińskich zbrodniach i nazistach.

Zawodnicy ze Związku Radzieckiego dominowali w królewskiej grze przez lata, ale na kolejnego mistrza Rosja nie może się doczekać. Kariakin był najbliżej, przegrał z Carlsenem dopiero po dogrywce. W czasie tamtych mistrzostw świata, rozgrywanych w Nowym Jorku w 2016 roku, na widowni siedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. A teraz Kariakinowi odebrano możliwość udziału w turnieju kwalifikującym do mistrzostw, po jego obrzydliwych wypowiedziach o wojnie (został zdyskwalifikowany przez FIDE na pół roku). Skomentował to w stylu godnym Pieskowa: „Decyzja spodziewana, ale to nie oznacza, że mniej niegodziwa. Podeptane zostały wszystkie kryteria stosowane w sporcie, wszystkie elementarne zasady zabraniające mieszać go z polityką. Przeszedłem przez najostrzejszą selekcję, by wystąpić w turnieju pretendentów, a kolejne zwycięstwo pozwoliłoby mi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12553

Wydanie: 12553

Zamów abonament