Sztuczna inteligencja – strategia przetrwania
AI demaskuje ludzkie pragnienie, żeby stać się fałszerzem samego siebie, uchodząc przy tym za geniusza kreatywności.
W „Krótkim filmie o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego młody adwokat, grany przez Krzysztofa Globisza, odbywa ostatnią rozmowę ze swym – skazanym właśnie na karę śmierci – klientem. Obecność mecenasa w celi jest jedynym, co przedłuża życie skazańca – dopóki stamtąd nie wyjdzie, ten nie zostanie zabrany na spotkanie z katem. Dlatego też zniecierpliwiony klawisz co chwilę pogania graną przez Globisza postać – „pan prokurator pyta, czy już?”. „Proszę mu powiedzieć, że ja nigdy nie powiem »już!«” – wybucha w pewnej chwili adwokat przegranej sprawy.
Mam tę scenę za każdym razem przed oczami, czytając w ostatnich dniach kolejne lamenty i jeremiady nad nieuchronnym końcem człowieczeństwa mającym nastąpić pod wpływem inwazji sztucznej inteligencji. Zwiastowanym rzekomo a to przez niewiarygodnie atrakcyjne, choć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta