Raj na kościach
Kto aktualnie zawiadywał Krymem, ten prowadził swoją politykę znęcania się nad mieszkańcami pod tym czy innym pozorem – pisze historyk wojskowości Robert Forczyk.
W podstawówce w latach 60. XX wieku pani od rosyjskiego roztaczała przed nami baśniowe opowieści o miasteczku pionierów Artek na Krymie. Kto się wykazywał pilnością w nauce i postawą ideolo, ten miał szanse wyjechać do tego raju na obóz. Później dowiedzieliśmy się o Jałcie, też położonej na Krymie, ale to cała wiedza przeciętnego Polaka o tym intrygującym półwyspie.
Robert Forczyk w książce „Tam, gdzie rosną Żelazne Krzyże”, napisanej po aneksji Krymu przez Rosję, jest zdania, że wiedza o Krymie i jego dziejach jest na Zachodzie zerowa. Przypomina więc historię tego miejsca za caratu na początku XX wieku, potem rewolucję październikową i opuszczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta