CYRYL I METODY PUTINA
Patriarchat moskiewski, choć wciąż pozostaje silny, z każdym tygodniem traci na znaczeniu. Teologiczna kompromitacja rosyjskiego, rządowego prawosławia pogłębia się. Co ciekawe, ani papież Franciszek, ani jego dyplomaci nie są w stanie wyciągnąć z tego wniosków.
Moskiewskie prawosławie od lat pozostaje w centrum zabiegów ekumenicznych i politycznych Stolicy Apostolskiej. Jan Paweł II, choć jak żaden inny współczesny papież rozumiał Rosję, ustąpił w kwestii nazewnictwa jej katolickich diecezji. Benedykt XVI bardzo zaangażował się w budowanie przestrzeni dla spotkania papieża oraz patriarchy Moskwy i Wszechrusi, niemniej ze względu na jego niemieckie pochodzenie nie doczekało się realizacji. Franciszek uznał rozmowę z patriarchą Cyrylem w Hawanie za sukces, jednak było to chwalenie dnia przed zachodem słońca.
Niemniej papież od początku wojny nawiązuje dialog z kolejnymi hierarchami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Zaczęło się od spotkania online z Cyrylem, następnie udzielił audiencji metropolicie Antoniemu, odpowiedzialnemu za stosunki zewnętrzne w patriarchacie moskiewskim w Rzymie. A na mszy w Budapeszcie, odprawianej przez niego w trakcie pielgrzymki, gościł metropolita budapeszteński i węgierski Hilarion. Ostatnio zaś, jak poinformowała Rosyjska Agencja Informacyjna TASS, Franciszek poprosił o kolejne spotkanie z patriarchą Cyrylem – tym razem na jednym z moskiewskim lotnisk. O ile przed wybuchem wojny te starania mogły jawić się jako sensowne i budujące przestrzeń dialogu, o tyle po półtora roku wojny w Ukrainie kompromitacja moralna oraz teologiczna lidera Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i większości jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta