Jak rozliczyć VAT przy pozyskiwaniu i sprzedaży białych certyfikatów
Podmiot, u którego realizowane są przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, świadczy usługę na rzecz podmiotu, któremu przekazał prawa do pozyskania i sprzedaży tzw. białych certyfikatów. Podmiotowi upoważnionemu przysługuje prawo do odliczenia VAT w tym zakresie.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 marca 2023 r. (0114-KDIP4-1.4012.719.2022.2.MK).
W ramach prowadzonej działalności wnioskodawca zawiera umowy o świadczenie usług z podmiotami (kontrahentami), u których realizowane są przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej.
W ramach umowy kontrahent przekazuje wnioskodawcy uprawnienie, a zarazem zobowiązuje go do złożenia wniosku o wydanie świadectw efektywności energetycznej (tzw. białe certyfikaty), ich pozyskania oraz sprzedaży. Ponadto zobowiązuje się on do wzajemnej współpracy w zakresie określonym umową. Z kolei wnioskodawca – jako podmiot upoważniony, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy o efektywności energetycznej – zobowiązuje się do wykonania wszystkich wymaganych czynności związanych z pozyskaniem i sprzedażą białych certyfikatów. Ma on również obowiązek wpłaty na rachunek ww. podmiotu wynagrodzenia, które stanowi równowartość kwoty uzyskanej ze sprzedaży białych certyfikatów, pomniejszonej o prowizję oraz o koszty transakcyjne związane z ww. sprzedażą.
Zgodnie z wyjaśnieniami wnioskodawcy wskazana umowa nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta