Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto musi złożyć ORD-U

21 sierpnia 2023 | Podatki i księgowość | Anita Olbrych

W poprzednich latach termin złożenia informacji o umowach zawartych z nierezydentami upływał z końcem trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, natomiast za 2022 r. zobowiązani mają czas do 30 listopada 2023 r.

Obowiązek składania ORD-U wynika z art. 82 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, który stanowi, że podatnicy mają w określonych sytuacjach obowiązek sporządzania i przekazywania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Szczegółowy zakres tego obowiązku reguluje rozporządzenie ministra finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych. W rozporządzeniu tym przewidziane są dwa limity transakcyjne, po przekroczeniu których powstaje obowiązek złożenia ORD-U. Rozporządzenie wskazuje następujące limity: 300 tys. euro – roczna wartość danej umowy oraz 5 tys. euro w odniesieniu do jednorazowej wartości umowy.

Trzeba podkreślić, że pojęcie „umowa”, używane w ww. rozporządzeniu, interpretowane jest bardzo szeroko, w szczególności nie ma wymogu, aby umowa była zawarta na piśmie lub w innej, szczególnej formie. Samo wystawienie faktury na rzecz nierezydenta dokumentujące należności podatnika lub otrzymanie faktury od nierezydenta dokumentujące zobowiązanie podatnika może skutkować obowiązkiem ORD-U. Na potrzeby tego artykułu pojęcie „umowa” może być używane zamiennie z pojęciami „transakcja” lub „wystawienie faktury”.

Roczny limit transakcyjny

Limit transakcji wynoszący 300 tys. euro dotyczy umów zawartych z podmiotami powiązanymi, przy czym rozporządzenie określa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12652

Wydanie: 12652

Spis treści
Zamów abonament