Wypłaty dla zwalnianego menedżera są podatkowym kosztem
Zarówno odprawa związana z rozwiązaniem umowy o zarządzanie, jak i odszkodowanie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej mogą zostać rozliczone przez spółkę dopiero w momencie wypłaty tych świadczeń.
Odprawa oraz odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji są co do zasady wypłacane menedżerowi, gdy nie pełni on już swojej funkcji w spółce. Powoduje to wątpliwości, czy spółka wypłacająca te świadczenia może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Możliwości takiej nie wykluczają zarówno przepisy, jak i organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach.
Co mówią przepisy
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy o PIT. Na mocy art. 13 pkt 7 ustawy o PIT za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
A contrario wypłacone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta