Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik nie może się domyślać powodu zwolnienia

09 listopada 2023 | Kadry i Płace | Paweł Zyskowski

Pracodawca powinien wskazywać kryteria doboru osób do zwolnienia. Pracownik w momencie otrzymania oświadczenia o wypowiedzeniu musi być w stanie zrozumieć motywy kryjące się za tą decyzją.

3 sierpnia 2023 r. Sąd Najwyższy wydał postanowienie w sprawie o sygn. akt III PSK 90/22, w którym wskazał, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu likwidacji jednego z analogicznych stanowisk pracy powinna być wskazana także przyczyna wyboru pracownika do zwolnienia z pracy, chyba że jest ona oczywista lub znana pracownikowi z innych względów.

Uzasadnienie z opisem

Niektórych pracodawców lub ich pracowników odpowiedzialnych za kadry ten wyrok może zaskakiwać, szczególnie że w praktyce rzadko można spotkać się z uzasadnieniem rozwiązania umowy o pracę zawierającym jednocześnie opis wyjaśniający, dlaczego do zwolnienia wybrano akurat tego pracownika. Niemniej jednak, powyższe orzeczenie nie stanowi żadnego novum w zakresie wykładni przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę. Podobne orzeczenia zapadały już w przeszłości.

Jako przykład można podać wyroki Sądu Najwyższego z 1 czerwca 2012 r. (II PK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12720

Wydanie: 12720

Spis treści

Reklama

Zamów abonament