Dziadersi, feminizm, przemoc
Informacje o przemocy, teraz w Dramatycznym w Warszawie, muszą zaowocować środowiskowym ciałem, które zweryfikuje takie doniesienia.
To nie pierwsza sytuacja, w której część środowiska teatralnego wypowiada się przeciwko innej.
W pandemii artyści mieli czas na przemyślenia, w sieci dyskutowano o przemocy i molestowaniu. Niektórzy przepraszali i obiecywali poprawę, inni polemizowali. Jako pierwszą z dużych postaci teatru oskarżono Włodzimierza Staniewskiego, twórcę podlubelskich Gardzienic. Prokuratura uznała jednak, że część spraw jest przedawniona, w innych nie dopatrzono się przestępstwa.
Passini na celowniku
Również dlatego w 2021 r. na łamach „Rzeczpospolitej” zaproponowałem odtworzenie gremium lub stworzenie nowego, reprezentującego całe środowisko, by w zobiektywizowany sposób oceniać zgłaszane kontrowersyjne przypadki. Od tamtego czasu artyści, którzy dają sobie prawo oceniania polityków i społeczeństwa, nie zrobili nic, by uporządkować swoje sprawy, tylko rozgrywają je w mediach.
Bezpośrednią przyczyną mojej propozycji były oskarżenia sformułowane w 2021 r. przed Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Oskarżono reżysera Pawła Passiniego o to, że miał namawiać aktorki do nagości i „molestować bezdotykowo”. Domagano się odwołania spektaklu, który Passini miał pokazać pod pseudonimem. Środowisko w ocenach się podzieliło. Najogólniej: bliższe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta