PPK: spóźnionych wpłat trzeba dokonać jak najszybciej
Wpłaty do PPK obliczone i pobrane z wynagrodzenia uczestnika PPK, które nie zostały przekazane w terminie do instytucji finansowej, są wpłatami spóźnionymi. Należy je odróżnić od wpłat zaległych.
W ustawie o pracowniczych planach kapitałowych przyjęto, że wpłaty finansowane przez pracodawcę są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnikowi. Pracodawca ma obowiązek przekazać je do instytucji finansowej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane. Zatem np. wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłaconego w październiku powinien dokonać do 15. listopada.
Jeżeli pracodawca obliczył i pobrał wpłaty do PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia, ale nie przekazał ich na czas do instytucji finansowej, powinien zrobić to po ujawnieniu tego błędu. Są to wpłaty spóźnione, które należy odróżnić od wpłat zaległych.
Gdy pracodawca nie obliczył i nie pobrał wpłat do PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia, nie może później (np. od następnego wynagrodzenia) naliczyć i pobrać wpłat do PPK w zwiększonej wysokości. Wpłaty zaległe nie trafią już na rachunek PPK uczestnika, a pracodawca powinien naprawić wyrządzoną uczestnikowi szkodę zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta