Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niegotowi na prezydencję. A czasu coraz mniej

09 listopada 2023 | Prawo co dnia | Aneta Wiewiórowska-Domagalska

Każdy dzień opóźnienia z powołaniem rządu, który ma prowadzić prezydencję w Radzie UE osłabia Polskę. Można mieć nadzieję, że prezydent, któremu podobno zależy na prezydencji, nie będzie opóźniał rozpoczęcia jej przygotowania. Liczy się każda godzina.

Powyborcze rozważania prawne w kontekście Unii Europejskiej słusznie koncentrują się na uporządkowaniu sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. To problem podstawowy. Uporanie się z naruszeniami jest konieczne do uruchomienia KPO, a obecnie sytuacja na tym odcinku to przygnębiający marazm. Zobowiązania traktatowe Polski nie ograniczają się jednak do funkcjonowania systemu wymiaru sprawiedliwości, a osiem lat polityki obecnie rządzących doprowadziło do zapaści systemowych gwarancji skutecznego stosowania prawa unijnego.

Prawo UE to gra zespołowa – aby było prawidłowo stosowane, konieczna jest współpraca ustawodawcy, administracji i sądów. Obecnie jednak w wielu obszarach działają prawie wyłącznie sądy, które nie posiadają instrumentarium pozwalającego osiągnąć wymaganą skuteczność prawa UE. Przywracanie tej skuteczności to niejedyne wyzwanie, jakie czeka przyszły rząd.

W pierwszej połowie 2025 r. Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie UE (przewodnictwo obradom Rady), niezbędne jest więc natychmiastowe podjęcie szeroko zakrojonych przygotowań.

Bruksela i Warszawa

Członkostwo Polski w UE oznacza, że prawo uchwalane jest jednocześnie w Brukseli i w Warszawie, gdzie wdraża się prawo unijne oraz przyjmuje rozwiązania czysto krajowe. Wbrew temu, co mogłoby wynikać z doświadczeń ostatnich lat, Polska jest w stanie skutecznie wywierać wpływ na treść prawa przyjmowanego przez UE,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12720

Wydanie: 12720

Spis treści

Reklama

Zamów abonament