Opłata za zajęcie pasa drogowego bez podatku od towarów i usług
Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej w celu wykonania na nim przyłączy bądź umieszczenia reklam, gmina – jako zarządca drogi – wykonuje czynności o charakterze publicznoprawnym, a zatem działa jako organ władzy publicznej, a nie jako podatnik VAT. W konsekwencji pobierane opłaty nie będą stanowiły zapłaty za świadczenie usług, a co za tym idzie nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2023 r. (0113-KDIPT1-2.4012.608.2023.1.KW).
Sprawa dotyczyła gminy, która – jako zarządca dróg gminnych – zawierała umowy cywilnoprawne na zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej znajdującego się na terenie gminy w celu przeprowadzenia w tym pasie określonych robót (np. wykonania przyłączy). Umowy były zawierane na czas określony bądź nieokreślony i charakteryzowały się odpłatnością. Gmina pobierała od podmiotów zajmujących pas drogowy opłaty w wysokości określonej zarządzeniem burmistrza gminy. W związku z tym gmina powzięła wątpliwość, czy pobierane przez nią opłaty za zajęcie pasa drogowego będą podlegać opodatkowaniu VAT.
W ocenie gminy opłaty za zajęcie pasa drogowego nie będą mieścić się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Opłaty te ustalane są bowiem na podstawie zarządzenia burmistrza gminy, a więc aktu prawa miejscowego stanowionego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta