Rozbudowa gazoportu na finiszu
Trzeci zbiornik w gazoporcie, wraz z budową nowych instalacji do cumowania statków, będzie gotowy do użytkowania w II kwartale przyszłego roku – mówi Marcin Chludziński, prezes Gaz-Systemu.
Jakie są pana największe wyzwania jako szefa Gaz-Systemu?
Czuję wagę sytuacji. Od naszej pracy zależy, czy ludzie rano obudzą się w ciepłych domach, a fabryki zaczną pracę. Jednocześnie czuję, jakbym znowu był na lekcji geometrii. Do linii poziomych na mapie, czyli sieci istniejących w Polsce gazociągów, dorysowujemy ekspresowo, czyli dobudowujemy, gazociągi pionowe. Każda pionowa kreska jest warta dywizji w naszej armii i ma znaczenie dla przyszłości.
Niepodległość nie ma ceny, ale czy ta reorientacja się nam gospodarczo opłaca?
Najkrócej: proszę zapytać Ukraińców. W Polsce, dzięki nowej infrastrukturze, rok 2023 będzie pierwszym pełnym rokiem bez importu gazu ziemnego z Rosji. Skończyła się sytuacja, gdy do każdej tony gazu zakupionej niby taniej w Rosji należałoby dokupić skrzynkę amunicji dla Ukrainy. Widzę wręcz bliskie perspektywy, gdy nasze interkonektory zaczną tłoczyć gaz także w przeciwną stronę, i to na niejednym kierunku. Wielu lubi porównywać się z Niemcami czy doganiać ich gospodarkę – no i oto stało się: nasza infrastruktura gazowa, łącznie z systemem gazoportów i interkonektorów, jest dojrzalsza od niemieckiej.
Ale może te gazociągi stoją w sprzeczności z zieloną rewolucją w energetyce?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta