W jaki sposób wybrać estoński CIT w trakcie roku
Zdaniem fiskusa podatnik może złożyć zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD) przed rozpoczęciem nowego (niepełnego) roku podatkowego, jeśli najpierw zamknie księgi rachunkowe i sporządzi sprawozdanie finansowe.
Stanowisko takie znajduje także potwierdzenie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29 sierpnia 2023 r. (III SA/Wa 1335/23).
W analizowanej sprawie podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidulaną, w której wskazał, że w związku z chęcią przejścia na estoński CIT w trakcie trwania roku podatkowego, 30 czerwca 2022 r. złożył zawiadomienie ZAW-RD, w którym jako początkową datę opodatkowania estońskim CIT wskazał 1 lipca 2022 r. Podatnik zwrócił się do dyrektora KIS z pytaniem, czy zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem może zostać złożone przed rozpoczęciem nowego (niepełnego) roku podatkowego. Organ podatkowy, rozpatrując sprawę uznał, że podatnik nie złożył skutecznie zawiadomienia ZAW-RD, gdyż jest to możliwe dopiero po zamknięciu ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniu sprawozdania finansowego. Spółka zaskarżyła interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a sąd w ww. wyroku z 29 sierpnia 2023 r. podtrzymał stanowisko prezentowane przez dyrektora KIS. Wskazał przy tym ponownie, że spółka przechodząca na CIT estoński w trakcie roku musi najpierw zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe. Zawiadomienie o zmianie podatnik taki składa do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku, w którym będzie objęty ryczałtem, przy czym zawiadomienie musi korelować czasowo z wykonaniem pozostałych czynności –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta