Tak można przyspieszyć transformację energetyczną
Uczestnicy debaty podpowiadali nowemu rządowi obszary, w których można dokonać relatywnie szybkich zmian pozwalających na usprawnienie przemian w szeroko pojętym sektorze energetycznym i gospodarce w stronę tańszej i czystej energii.
Jak przedstawia się obecna sytuacja w sektorze energetycznym? Dlaczego tempo transformacji i powstawania mocy w zielonej energetyce jest niezadowalające? Jakiego przyspieszenia potrzebują OZE: regulacje, przystępność, ceny, możliwości przyłączenia do sieci? Czy są obszary, w których Polska traci swoje szanse, czy nie jest tak np. w przypadku biogazu? A wreszcie, jakie są największe wyzwania w tym obszarze związane z finansowaniem oraz dążeniem do stabilności systemu?
Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy debaty „Jak przyspieszyć skuteczną transformację? Energetyczne wyzwania dla nowej większości”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”. Paneliści przedstawili także szereg postulatów pod adresem nowego rządu, który – jak się oczekuje – ma stworzyć większość sejmowa.
Zmiany już następują
Mówiąc o koniecznych zmianach dotyczących rynku energetycznego, Grzegorz Onichimowski, senior consultant w NODESmarket, zauważył, że pierwsza z nich już się dokonuje, a chodzi o regulacje dotyczące energetyki wiatrowej.
– Ustawa wiatrakowa w kształcie z 2016 r. była jednym z głównych hamulcowych transformacji energetycznej w Polsce. Do dziś nie wiem, z jakiego powodu została przyjęta. Ostatnie lata przyniosły na świecie niezwykle szybki rozwój fotowoltaiki jako czołowego odnawialnego źródła energii (OZE). Okazało się, że są osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta