Jak zaksięgować faktury korygujące
Mimo obniżenia podstawy opodatkowania nie trzeba mieć dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie warunków korekty w przypadku wystawienia faktury korygującej w postaci ustrukturyzowanej. Uproszczenie to nie obowiązuje poza systemem KSeF.
Faktura jest podstawowym dowodem księgowym. Dowody księgowe powinny być rzetelne, tj. zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, kompletne oraz wolne od błędów rachunkowych. W niektórych okolicznościach przepisy podatkowe dopuszczają przy tym korektę faktury.
Na podstawie art. 106j ustawy o VAT fakturę korygującą wystawia się w przypadku gdy:
∑ po wystawieniu faktury zmieniła się podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze,
∑ zwrócono podatnikowi towary i opakowania,
∑ zwrócono nabywcy całość lub część zapłaty z tytułu sprzedaży towarów lub świadczenia usług,
∑ stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury.
Faktura korygująca w swej treści może zawierać przyczynę korekty oraz wskazanie, że jest to faktura korygująca. W przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, która:
∑ zawiera dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnoszą się udzielany opust lub udzielana obniżka,
∑ może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą – w przypadku gdy korekta dotyczy wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług.
Księgowanie korekty „in minus”…
Przepisy ustawy o VAT wskazują, że do zaksięgowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta