Firmowe obchody Bożego Narodzenia z szacunkiem dla innych wyznań
Organizując spotkania wigilijne czy świąteczny wystrój biura pracodawca powinien zachować równowagę, kulturę i umiar w okazywaniu swoich przekonań religijnych.
W sezonie przedświątecznym wiele firm przystraja swoje biura w duchu tradycji świąt Bożego Narodzenia. Spotkania wigilijne z udziałem pracowników, dzielenie się opłatkiem – czy to może prowadzić do dyskryminacji osób o innych wyznaniach?
Dyskryminacja w miejscu pracy, obejmująca nierówne traktowanie ze względu na różne czynniki – w tym wyznanie – jest zjawiskiem nieakceptowalnym. Wpływa negatywnie na atmosferę w miejscu pracy i może pociągać za sobą konsekwencje prawne dla pracodawcy.
W okresie Bożego Narodzenia pracownicy innych wyznań mogą czuć się niekomfortowo z powodu dominacji tradycji chrześcijańskich w miejscu pracy. Czy dzielenie się opłatkiem, obecność symboli religijnych, organizowanie spotkań wigilijnych lub dekorowanie miejsca pracy może naruszać uczucia religijne osób o innych wyznaniach i może być odbierane jako dyskryminacja?
Dyskryminacja religijna
Dyskryminacja religijna manifestuje się poprzez ograniczanie możliwości awansu pracownika lub wyrażanie negatywnego stosunku do niego z powodu jego przekonań religijnych. Przykładem może być odmowa udzielenia dni wolnych na święta innych wyznań, co może być odbierane jako nierówność wobec prawa.
Oczywiście w polskim systemie prawnym chrześcijanie są uprzywilejowani m.in. z uwagi na wprowadzenie świąt Bożego Narodzenia (ale też innych świąt) do ustawy o dniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta