Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komputer ostateczny

24 lutego 2024 | Plus Minus | Marek Oramus
„Kwantowa dominacja. Jak komputery kwantowe odmienią nasz świat”, Michio Kaku, tłum. Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas, wyd. Prószyński
źródło: Rzeczpospolita
„Kwantowa dominacja. Jak komputery kwantowe odmienią nasz świat”, Michio Kaku, tłum. Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas, wyd. Prószyński

Michio Kaku zapowiada, że komputery kwantowe uwolnią nas od efektu cieplarnianego i rozszyfrują języki zwierząt. Czyżby?

W powieści Stanisława Lema „Fiasko” astronauci posługują się komputerami ostatecznej generacji, w których sygnały przenoszone są z szybkością światła. Skoro nic nie może przekroczyć tej granicy, tedy i komputery muszą ją respektować, mniemał poczciwy Lem. Na początku XXI w. granicą jest upakowanie układów scalonych: warstwa tranzystorów ma grubość 20 atomów, a przy zmniejszeniu jej do 5, co jest warunkiem dalszego zagęszczania, ma dochodzić do zwarć i stopienia układu. Widać więc, że nie tędy droga – a którędy, pokazuje Michio Kaku w książce „Kwantowa dominacja”, poświęconej komputerom kwantowym.

Kaku jest fizykiem z Nowego Jorku, współtworzył teorię...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12807

Wydanie: 12807

Zamów abonament