Menedżerowie są zmęczeni
Nieprzypadkowo szereg badań pokazuje, że młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają życie zawodowe, coraz rzadziej marzą o awansie na stanowisko kierownicze. Bezradność i poczucie braku sensu to dla wielu codzienność tego zawodu.
Nigdy nie pracowałem tak dużo, jak teraz. Nigdy to mnie aż tak nie stresowało. I jeszcze nigdy nie czułem, że to wszystko jest tak bardzo pozbawione sensu – opisuje w rozmowie z „Plusem Minusem” swoje doświadczenia menedżer z Warszawy, który od sześciu miesięcy regularnie konsultuje się z psychiatrą.
Specjaliści potwierdzają, że do ich gabinetów zgłasza się obecnie najwięcej od lat zniechęconych i zmęczonych kierowników działów i zespołów. Lekarze też coraz dokładniej widzą, z czego wynika to zjawisko. I mają coraz więcej sprawdzonych sposobów, by wspierać tę liczną grupę pacjentów.
Poprzeczka wędruje wyżej
Sami menedżerowie wskazują, że jedna z przyczyn ich problemów to nadmiar bodźców. – Telefonów i e-maili jest coraz więcej. Rośnie liczba wiadomości, na które trzeba merytorycznie odpowiedzieć. Jeśli się do nich nie odniesiemy, będzie problem. Gdyby to były tylko telefony i poczta elektroniczna, byłoby lekko, ale dochodzą dodatkowe komunikatory, aplikacje, WhatsApp, wewnętrzny intranet, e-grupy przydzielone do konkretnych zadań... Samo kontrolowanie, co tam się dzieje, zajmuje dużo czasu. A przecież trzeba zająć się głównymi zadaniami, z których jesteśmy rozliczani przez naszych szefów – skarży się odpowiedzialny za sprzedaż w centralnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta