Oferta rozstania może się zdezaktualizować
Jeśli wniosek pracownika o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie określa terminu na odpowiedź, zwłoka w jego akceptacji i poinformowaniu drugiej strony może spowodować, że do zawarcia porozumienia nie dojdzie.
Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 6 lutego 2024 r. (I PSKP 18/23).
Czego dotyczyło postępowanie
Pracownik podmiotu leczniczego 21 lipca 2020 r. odbył z dyrektorem rozmowę dotyczącą możliwości rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron. Bezpośrednio po spotkaniu złożył w sekretariacie pismo z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie z dniem 18 sierpnia 2020 r. Pismo nie określało daty, do której pracownik oczekuje odpowiedzi.
Dyrektor wyraził zgodę na tym wniosku, ale ta wiadomość nie dotarła do pracownika. W związku z tym 28 lipca 2020 r. poinformował on pracodawcę o odwołaniu oferty rozwiązania umowy za porozumieniem stron, a 31 lipca 2020 r. złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Dopiero 4 sierpnia 2020 r. pracownik otrzymał pismo pracodawcy, w którym ten poinformował o przyjęciu oferty rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta